Deze website maakt gebruik van cookies ter verbetering van de bezoekerservaring. Lees meer in het Privacybeleid van Het Oranje Kruis. OK

School onder schot

School onder schot

9 juli 2019

Het Wartburg College werd in 2018 beroemd vanwege haar lockdown-simulatie, waarin werd gespeeld dat twee ‘zwaar gepeste oud-leerlingen’ iedereen in de school wilden neerschieten. Er kwam veel kritiek, gaat dit niet veel te ver? André Wattel, beleidsmedewerker veiligheid van het Wartburg College, legt uit waarom deze oefeningen zo belangrijk zijn.

‘De situatie is hectisch. Chaotisch. Om de hoek van de gang komen agenten aangesneld. De zwartgeklede schutter vuurt gericht. Voltreffer. „Ik maai ze allemaal neer”, roept Thierry woest.’ Dit is een stukje uit de reportage van het Reformatorisch Dagblad over de oefening binnen het Wartburg College. De scholengemeenschap heeft 3850 leerlingen en drie vestigingen in Rotterdam en één in Dordrecht. De leerlingen en leraren van een van de Rotterdamse vestigingen kregen te maken met een heftige simulatie van een schietpartij op ‘school shooting’.

Er kwam heftige kritiek vanuit de politiek. Dagblad010 rapporteerde: ‘D66 vraagt zich af of een dermate realistische nabootsing van een gruwelijk Amerikaans incident de manier is Nederlandse scholieren hierop voor te bereiden. Ook verbaast het de Democraten dat de oefening zonder schijnbaar enige discussie is doorgegaan, terwijl er begin deze maand op een school in Hoogeveen een vergelijkbare oefening is afgeblazen na protesten van ouders’

Uit het echte leven
In een interview met André Wattel relativeert hij de kritiek vanuit de politiek en sommige maatschappelijke organisaties. ‘Ouders en leerlingen waren goed ingelicht over het feit dat er een oefening kwam. Ze wisten niet precies wat er precies ging gebeuren, maar er hingen ook plakkaten door de school.’ Het Wartburg College heeft geen negatieve reacties gekregen vanuit de leerlingen. ‘Zo’n simulatie is natuurlijk erg spannend, maar zo is de wereld van vandaag de dag’, stelt Wattel. ‘Kijk maar naar wat er in Utrecht is gebeurd, of jaren geleden in Alphen aan den Rijn. Je wordt daarmee geconfronteerd met de vraag: wat doe je dan? Leerlingen moeten zich daar bewust van zijn.’

Deze simulatie was niet de eerste van het Wartburg College. In 2017 hadden ze al een oefening met de politie in een leeg schoolgebouw. Sindsdien hebben ze samen gekeken naar andere mogelijkheden en plaatsen. ‘Toen hebben we onze school ter beschikking gesteld. Dat was ons eigen initiatief, de politie is niet naar ons gekomen om dit te vragen.’ Sindsdien houden ze één keer per jaar een dergelijke oefening. ‘Bijna niemand weet van tevoren wat er gaat gebeuren’, benadrukt Wattel.

Mogelijkheden hulpverlening
De kern van dit soort oefeningen is te ontdekken hoe de school haar BHV en EHBO’ers het beste kan inzetten. Wat zijn de mogelijkheden en de grenzen? Ook de leraren zijn nauw bij de oefeningen betrokken. ‘Zij worden goed voorbereid en hebben verantwoordelijkheid voor hun klas tijdens een lockdown. We hebben vaste procedures naar Amerikaans model, die zijn erg strak. Het doel van de oefening is om onze procedures te toetsen aan de praktijk.’

Ook wordt er met de leraren geoefend hoe ze met codes moeten werken. ‘We hebben bijvoorbeeld code 5000, die een algemene staat van paraatheid met een lockdown aangeeft.’ Zelfs als de stroom op school uitvalt heeft het omroepsysteem een noodvoeding zodat het toch werkt. We hebben al jaren geleden technische aanpassingen gedaan aan onze omroepapparatuur,’ vertelt Wattel trots. Het schoolpersoneel heeft dus veel aan dergelijke oefeningen. En leerlingen worden geconfronteerd met dit soort situaties zodat ze weten wat ze moeten doen.

Politie
Het optreden van de politie was zeer professioneel en heeft grote indruk gemaakt. ‘Ook zij hebben veel leermomenten gehad,’ bevestigt Wattel. In een dergelijke simulatie spelen veel gebeurtenissen tegelijk, waardoor iedereen (dus ook de politie) op de proef wordt gesteld. Zo zijn er verschillende alarmen die afgaan en dat bemoeilijkt de communicatie. Volgens Wattel was juist dit bij de politie een belangrijk aandachtspunt. ‘Ze kwamen erachter dat vooral de communicatie tussen teams en ploegleiders van onze school veel beter kon. Soms werden ruimtes doorzocht die allang door andere teams waren gecheckt.’ Alleen daarom al is het goed dat dit soort simulaties worden opgezet. 

Nieuwe oefeningen
Op een andere vestiging van de scholengemeenschap heeft ook een oefening plaatsgevonden, dit keer met de studenten van de politieopleiding. En ook dit jaar zal er weer een oefening plaatsvinden. Wederom kent nog bijna niemand de details. André Wattel geeft aan dat er vooraf aan elke oefening met de politie wordt besproken wat de focus zal zijn. ‘Uiteindelijk blijft de kern van dit soort oefeningen: hoe kunnen wij de procedures van onze BHV en EHBO’ers verbeteren?’

Toch is al wel bekend wat de algemene focus zal zijn van de volgende oefening. ‘We gaan kijken of het veilig is voor onze BHV en EHBO’ers om op veilige afstand de politie te volgen. De politie gaat de zogenaamde ‘hete zone’ in, waar de dader zich bevindt. Kunnen de BHV en de EHBO’ers daar levensreddende handelingen uitvoeren? Dat is wel ons streven omdat dit belangrijke minuten zijn als het gaat om het stoppen van actieve bloedingen. Normaal mag zelfs ambulancepersoneel deze ‘hete zone’ niet in. Terwijl daar wel mensen geholpen moeten worden.’

Meer scholen
Moet de procedure van het Wartburg College een algemene procedure van alle scholen in Nederland worden? Wattel ontkent dat dat het geval is, maar hij vindt het wel belangrijk dat scholen dit soort procedures hebben. ‘Je moet als school weten wat je in dit soort gevaarlijke situaties moet doen. Dit hoeft niet per se als één school te worden getest, men kan ook regionale oefeningen opzetten.’ 

Hoe sterk sommige partijen de oefening ook bekritiseren, het Wartburg College heeft al met verschillende geïnteresseerde scholen contact gehad. ‘Deze scholen hadden belangstelling in de simulatie en wilden weten hoe zoiets werkt en kan worden opgezet.’ Er is geen twijfel, het Wartburg College zal niet de laatste school zijn die dit soort simulaties zal gebruiken. 

EHBO tips

Kijk bij de EHBO tips als u wilt weten wat u kunt doen bij een ongeluk.

Cursuskiezer

Zoek een EHBO cursus in uw plaats of bij u in de omgeving.

Informatie Layar

Door een faillissement van Layar Blippar is de Layar-app momenteel niet functioneel. De instructievideo's zijn daarom via deze link online te bekijken.